Ptasio

To był maj, gdyż jak powszechnie wiadomo, imieniny Zofii przypadają 15 maja. Byłam akurat u cioci Zosi, wypadałoby coś sprezentować. Przyjechałam goło, lecz z gazetką, i mówię, że w prezencie zrobię cioci lambrekin nad okno w kuchni. Już nie wiem, czy sama wybrała wzór, ale coś mi się wydaje, że lekko jej zasugerowałam.
lambrekin z wróbelkami
Jestem ptasim leszczem, na moje oko to wróbelki, ale oto wezwę do tablicy słynnego ptasiego znawcę, autora skrzydlatego bloga WITOLDA (imionaptakow.com). Zapodaj proszę jakąś śmielszą interpretację, hm? Pokląskwa? piecuszek? piegża może?
W każdym razie to był maj, dziś zaś jest sierpień. Otóż w prezencie imieninowym był wybór i zapowiedź lambrekinu, a dziś, po kwartale niemal, jest i sam lambrekin.
lambrekin z wróbelkami
Tym razem nie na patyku, lecz na karniszu podobnym do reszty, nad kuchennym oknem zawisł.
lambrekin w kuchni
I tu bonus – dorzucę schemat ptaszków, z gazetki zakupionej dawno temu, noszącej tytuł FIRANKI, czy coś, jakoś do dziś nie mogła się doczekać realizacji żadnego spośród pięknych wzorów w niej zawartych.
schemat do ptaszków
Ostatnio miałam przyjemność wędrować brzegiem morza, niebo zachmurzone, droga prosta, piękność krajobrazu zapierająca dech w piersiach. I oto nad głową:
ptaki na drucie
Witku, czy dla Twego eksperckiego oka taki widok wystarczy, by oświecić nas co do gatunku?
Jeszcze, pozostając przy cioci Zosi, skorzystam z okazji i odgrzeję jednego kotleta. Najpierw dygresja nazewnicza: okazuje się, że przy okazji oświeciłam ostatnio parę osób (sama się uprzednio oświeciwszy), że taki ozdobny pas na górze okna to lambrekin. Bardziej już w świadomości ludu funkcjonuje zazdrostka, ale ta z kolei raczej sytuuje się w dolnej części okna. Kiedyś, a było to już ładnych parę lat temu, spodobały mi się takie kurki i koguciki, więc machnęłam. Z braku odpowiedniego okna i wnętrza, uszczęśliwiłam ciocię Zosię i tak sobie u niej wisi.
zazdrostka koguty i kury
Tu już chyba nie będę prosić eksperta o wsparcie. Nawet Jasio wiedział co to.

0 thoughts on “Ptasio

  1. Dziękuję za wywołanie do odpowiedzi – problem jest ciekawy. Odpowiadam na pytanie numer dwa (w stylu dawnego polskiego teleturnieju „Wielka gra”…) – na drutach siedzą jaskółki dymówki, czy też jak się je dziś nazywa po prostu dymówki. Co do wzoru szydełkowego na lambrekinie to sprawa nie jest jednoznaczna. Ten schematyczny wizerunek nie pozwala raczej udzielić odpowiedzi z dokładnością do gatunku. Sylwetka ptaka – krępa, z krótkim i mocnym dziobem i długim ogonem prowadzi nas do grupy ptaków nazywanych ziarnojadami – czyli takich jak wróbel, gil, zięba i wiele innych. Wyraźnie odcinający się duży wzór na skrzydle sugeruje szczygła lub ziębę, ale długi ogon wskazuje już tylko na ziębę. Jednak być może interpretacja powinna mieć bardziej kulturowy lub kontekstowy charakter. Jeżeli lambrekin wisi w miejskim oknie to może wróbel, jeżeli zaś w wiejskim to może trznadel… Rozważania można by snuć dalej i pewnie można by z nimi uciec też poza grupę ziarnojadów. Ptaki w kulturze nieraz nie reprezentują konkretnych gatunków w przyrodzie – mają osobna systematykę. Choć inspiracja pochodzi na pewno z przyrodniczych obserwacji…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top
%d bloggers like this: