Adwentowe historyjki

Na naszym tegorocznym wieńcu adwentowym już tylko jedna świeczka pozostała nienadpalona (!).
świeczki adwentowe
Co oznacza rychłe Święta. Obudziliśmy się więc, że zanim do repertuaru wejdą kolędy, trzeba sięgnąć po pieśni adwentowe, od których przecie każdy porządny śpiewnik kościelny się zaczyna. A że od kilku lat za sprawą świętego Mikołaja dysponujemy dwoma Siedleckimi (w tym wydanie z 1959 roku), zabraliśmy się za nuty. I oto! teściowie moi nauczyli nas kilku nowych (hm, XVI, XIX w. na przykład), wśród których wspaniałością zaskoczyła „Mądrości, która z ust Bożych wypływa”! W nowszych wydaniach śpiewnika pieśni bywają okrojone znacznie ze zwrotek, co z jednej strony zrozumiałe, z drugiej trochę lipa… Ta akurat wszelako także w wydaniu z 2011 roku ma zwrotek siedem.
W każdym razie przygotowania trwają. Wygrzebałam już nasze „os dubki (tej wersji się trzymajmy) na choinkę” w postaci szydełkowych śnieżynek, iżby zawczasu je odświeżyć i wykrochmalić na nowo.
śnieżynki szydełkowe
Przybyło też kilka, ponieważ taka śnieżynka to dobry patent na wykorzystanie resztki kordonka.
śnieżynka szydełkowa
Odwiedziła nas też ostatnio ciocia Zosia, która, jak sama przyznała, „w chwili słabości” kupiła dzieciom szopkę. Szopka zdążyła już była zostać rozbitą, co nie przeszkadza, że nadal światełko w środku świeci dyskotekowo z czerwonego w niebieski i tak w koło. Maciek skleił i może do Świąt doczeka. By nie czuła się samotnie na razie, przyświeca jej świeczka typu podgrzewacz, względnie tealight o zapachu cynamonowym, wstawiona w świeczniczek brzozowy produkcji naszej.
świecznik z brzozy
Oczekując na Boże Narodzenie, pozwolę sobie zacytować ostatnią zwrotkę ze wspomnianej „Mądrości…”:
Emanuelu! Królu! Prawodawco,
Oczekiwanie narodów i Zbawco:
Przybądź i nasze wysłuchaj wołanie,
Boże nasz Panie!
Wesołych Świąt!

Wróć na górę