O Pukapuka

pacyfik

Pukapuka (14º49′ S 138º49′ W) to atol z płytką, zamkniętą laguną, położony na Oceanie Spokojnym, w Polinezji Francuskiej, w północno-wschodniej części archipelagu Tuamotu. Powierzchnia lądowa wynosi ok. 5 km kw a powierzchnia wysychającej laguny ok. 16 km kw. Najbliżej położonym lądem jest oddalony o 182 km na pd.-zach. atol Fakahina. Pukapuka jest zamieszkana (166 osób w 2012 roku), znajdują się na niej plantacje palmy kokosowej. Największą miejscowością jest Te One Mahina (110 mieszkańców).
polinezjafr1

Pukapuka znalazła się na trasie podróży Ferdynanda Magellana: zauważona 21 stycznia 1521 roku i nazwana wtedy San Pablo. 10 kwietnia 1616 roku wylądowali na niej holenderscy żeglarze Jacob de Maire i Willem Schouten i nazwali Honden Eiland (Psia Wyspa).

30 lipca 1947 Pukapuka była pierwszym lądem zauważonym przez załogę tratwy Kon Tiki od momentu wypłynięcia z peruwiańskiego portu Callao trzy miesiące wcześniej. Wyprawa, wymyślona przez Norwega, Thora Heyerdahla, miała na celu udowodnienie, że wyspy Polinezji zostały zasiedlone od wschodu, przez mieszkańców Ameryki Południowej. Opis tego wydarzenia zawarł w swojej książce Wyprawa Kon-Tiki:

„W nocy z 29 na 30 lipca wokół Kon-Tiki wyczuwało się nową niezwykłą atmosferę. (…) O godzinie szóstej Bengt zszedł z masztu, obudził Hermana i zdał mu wachtę. Kiedy Herman wdrapał się na trzeszczący, kołyszący się maszt, już dniało. W dziesięć minut później zbiegł szybko po drabince sznurowej i pociągnął mnie za nogę.

-Wyjdź i popatrz na twoją wyspę!

Twarz Hermana promieniała. (…) Wzdłuż całego horyzontu na wschodzie widniał czerwonawy, rozszerzający się brzeżek, który na południowym wschodzie formował krwiste, czerwone tło lekkiego cienia; przypominało to kreskę namalowaną błękitnym ołówkiem na horyzoncie. (…)
O wpół do siódmej słońce wynurzyło się z morza i wzbiło w górę, jak zwykle w tropikach. Wyspa leżała zaledwie o kilka mil morskich od nas i wyglądała teraz jak nikłe pasemko lasu, ledwo widzialne na horyzoncie. Drzewa skupiały się jasno za wąską jasną plażą, która była położona tak nisko, że stale zakrywały ją fale. Zgodnie z pozycją geograficzną (…) była to wyspa Puka-Puka, czołowa forpoczta Archipelagu Tuamotu. Locja wysp Pacyfiku z 1940 roku, dwie mapy morskie i obserwacje astronomiczne Erika dawały nam w sumie cztery różne pozycje geograficzne, ponieważ jednak w sąsiedztwie nie znajdowała się żadna inna wyspa, nie mieliśmy wątpliwości, że była to Puka-Puka.”

A na koniec: kapitan James Cook, jeden z największych odkrywców, eksplorator Pacyfiku (dzięki kiszonej kapuście), którego pomnik napotkaliśmy nieoczekiwanie i nieplanowanie, lecz z radością, na ulicach Londynu. Pod pomnikiem pisząca te słowa.

Kapitan James Cook

4 thoughts on “O Pukapuka

  1. A propose powtórzeń – w kongijskim swahili „pole pole” oznacza powoli, nie ma co się spieszyć 😉
    Pozdrawiam. Julia

  2. niezły z Ciebie domator. bardzo podobają mi się na tym blogu akcesoria. przypominają mi o babci, bo też miała takie klimaty w mieszkaniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wróć na górę

%d bloggers like this: